Відповідно до закону Про людські права (Section 27 of the Human Rights Act, 2004), національні меншини мають право на ідентифікацію, збереження культурних традицій і право розмовляти рідною мовою в приватних і публічних місцях. Власне цією можливістю й скористалася українська громада. Ще у 1950 р. з'явилися перші суботні українознавчі школи. Там вивчали українську мову й літературу, географію та історію України. А з 1951 р. у Сіднеї почала функціонувати перша українська школа з двома вчителями та 20 учнями. Згодом їхню діяльність стала координувати Українська центральна шкільна рада. При великих школах також були дошкільні заклади та 1– 2-річні вчительські курси. Найбільше шкіл було у 1959 р. (39 із загальною кількістю учнів – 2072), на 1990 рік їх стало менше (12 шкіл, 412 учнів).
Сьогодні в українських школах вихідного дня навчаються близько 300 учнів. У деяких штатах Австралійський уряд визнав українську мову як предмет до матуральних (випускних) іспитів. Тепер в Австралії діє 7 суботніх та недільних українських шкіл.
Вищі студії
Щодо вищих студій, то їхня історія сягає ще 1982 р., коли виникла ідея створити кафедру україністики в Австралії. Тоді розгорнулася кампанія щодо збирання коштів, значну підтримку надала газета «Вільна думка», яка існує і досі, новостворена Фундація Українських Студій в Австралії (Сідней), а також активна діяльність українців у Мельбурні. І спільними зусиллями й коштами їм це вдалося.
Сьогодні в Австралії функціонують два центри українознавства:
Центр українських студій при Макуорійському Університеті в Сіднеї (директор – Г. Кошарська).
Центр україністики ім. Миколи Зерова в Мельбурні при Університеті Монаш (директор – проф. М. Павлишин).
Центр україністики ім. Миколи Зерова є провідним осередком українознавчих наук в Австралії. На 2019 рік українознавчі студії вивчають 20 студентів та існує 2 докторські стипендії. Фінансову підтримку студентам надають члени Комітету «Приятелів енциклопедії українознавства» та Фундації українознавчих студій Австралії. На жаль, з 2021 р. викладання предметів з україністики припинили, однак Центр українських студій ім. М. Зерова продовжує існувати. Натомість функціонує Фундація українознавчих студій в Австралії (Сідней), Допомоговий фонд українських студій ім. Зерова при Українській громаді у Вікторії.
Загальна інформація
За даними посольства України в Австралії, сьогодні там проживає близько 38 тис. представників української діаспори. Цікаво, що перша українська громада Південної Австралії була заснована ще у 1949 р. А під час перепису населення 1986 р. 29,9 тис. жителів Австралії зазначили своє українське походження, зокрема 21,9 тис. – повністю українське та 8,0 тис. – частково українське (українцем був лише один із батьків).