Велика Британія

Велика Британія

Школи
 
У Великій Британії діють 14 суботніх шкіл українознавства, де діти вивчають українську мову, історію, географію та культуру. Більшість шкіл діє при відділах Союзу українців у Великій Британії (СУБ). Викладацький склад шкіл об’єднаний у Спілку українських вчителів і виховників. На базі Українського інституту в Лондоні діє Міжнародна українська школа. Українська діаспора надає безпосередню підтримку діяльності цього закладу.
Вищі студії
 
У 2007 році відкрито кафедру україністики (очолює професор Рорі Фінін) у Кембриджському університеті. Там на постійній основі діє програма «Українські студії». За короткий час кафедра стала не лише найбільшим осередком вивчення української мови, але й культурно-інформаційним центром, на базі якого проводять семінари, лекції, виставки на українську тематику.
Університет св. Андрія та Школа слов’янських і східноєвропейських наук пропонують мовні курси для вивчення української мови та історії України.
У Британській бібліотеці є відділ україністики, який постійно поповнюється за рахунок бюджетних коштів новими надходженнями. Українська книга у Великій Британії доступна широкому колу читачів.
Належні умови для збереження та розвитку своїх національних традицій, задоволення мовних і культурних потреб мають у Великій Британії українські молодіжні організації СУМ і «Пласт».
Українські культурні центри з освітньою компонентою
 
Загальна інформація
ВЕЛИКОБРИТАНІЯ
На сьогодні достеменно невідомо, скільки українців проживає у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії. У деяких джерелах пишуть про 38 тисяч осіб, але насправді українських іммігрантів набагато більше.
Основними регіонами розселення українців у Великій Британії стали: Ланкшир – орієнтовно 4,5 тис. осіб, Йоркшир – приблизно 4 тис., Центральна Англія – майже 4 тис., Шотландія – орієнтовно 500 осіб і т. д. Більшість українців (99%) мешкає в Англії; 1% – у Шотландії. З них 3/4 оселилися в індустріальних містах Центральної Англії – Ноттінгемі, Лестері, Ковентрі, Манчестері, Лідсі, Гордфорді та ін. Приблизно 2 тис. українців проживає у Лондоні, де розташовані штаб-квартири всіх українських організацій Великої Британії.
З кінця 80-х років XX ст. етнічні групи у Великобританії отримали можливість делегувати своїх представників у системи освіти та охорони здоров`я, набули поширення релігійні школи, які дотримуються державного стандарту освіти та фінансуються з держбюджету, але мають специфічні додаткові предмети, відповідну культурну основу.
Список джерел
1. Імена, писані по воді. Українська еміграція у Великій Британії
https://www.istpravda.com.ua/articles/2021/05/10/159457/
2. Українці у Великій Британії
http://migraciya.com.ua/news/ukrainian-abroad/ukran-u-velikjj-britan/
3. Українці Великої Британії
https://uk.wikipedia.org/wiki/Українці_Великої_Британії
4. Н. Підбережник "Зарубіжний досвід публічного управління етнополітичними процесами"
http://www.dridu.dp.ua/vidavnictvo/2017/2017_02(33)/7.pdf
5. Матеріал підготувала
НАТАЛІЯ МАРТИНИШИН
Підтримати проєкт