Грузія

Грузія

Школи
 
Вивчення в Грузії української мови, літератури, історії та географії здійснюється у 3 українських громадських організаціях – суботніх/недільних школах при Союзі журналістів «Будинок грузинсько-української преси та книги (м. Тбілісі), Міжнародному українському культурно-освітньому центрі ім. Тараса Шевченка та Грузинсько-українській культурно-просвітницькій організації «Єдність» (м. Батумі).
Донедавна важливим українським освітнім осередком була також і публічна школа № 41 ім. М. Грушевського у м. Тбілісі. 2011 р. на підставі загальної оптимізації системи грузинських навчальних закладів МОН Грузії прийняло рішення про розширення школи, приєднавши до неї загальноосвітній російськомовний навчальний заклад. Тепер це грузинська школа з вивченням російської (переважно) та української мови і літератури.
У зв’язку з війною, яку розв’язала російська федерація на території України, а відтак з вимушеною міграцією українців за кордон, зокрема і до Грузії, виникла необхідність відкриття шкіл з українською мовою навчання. Так, у Тбіліській державній школі № 41 та у 20-й державній школі Батумі відкрили українські сектори. Навчання тут проводять українською мовою, за українською програмою та підручниками. У навчальний курс також включені предмети «грузинська мова та література» і «наша Грузія» (додатково). У Тбіліській державній школі № 41 відкрили кабінет української мови та літератури, в якому можна познайомитися з дитячою та підлітковою україномовною літературою.
Вищі студії
 
Вивчення україністики у вищих навчальних закладах розпочалося у 1940 році, коли в Тбіліському державному університеті ім. Іване Джавахішвілі запровадили курс української літератури, згодом – історії української літератури. Українська мова в Тбіліському університеті була внесена до переліку обов’язкових іноземних мов під час складання кандидатського мінімуму. В 60-ті роки ХХ ст. почали практикувати обміни студентами між Тбіліським університетом і Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка.
Сьогодні при факультеті гуманітарних наук Тбіліського університету провадить свою діяльність Науково-дослідний центр україністики. У ньому створено безкоштовні курси з вивчення української мови для студентів і викладачів. У перший рік навчання на курси записалося 15 студентів, а на другий – уже до ста.
Загальна інформація
Перші українці в Грузії є нащадками переселених у 1853 р. до Боржомі 200 козацьких сімей з Полтавщини та Чернігівщини. У другій половині XIX–XX ст. міграція з України до Грузії мала переважно економічний характер. За переписом 1897 р., в Грузії проживало понад 10 тис. українців. У 1930–1950 рр. кількість українців в Грузії помітно зросла внаслідок залучення спеціалістів для роботи на промислових підприємствах. За даними перепису 1989 р., в Грузії проживало 52,4 тис. українців. На початку ХХІ ст.спостерігається відтік українців з Грузії, що пов’язано насампередз російсько-грузинською війною , яка призвела до руйнування економіки Грузії.
За даними Посольства України у Грузії, згідно з останнім переписом населення, проведеного у жовтні 2014 р., етнічних українців залишилося 6034 особи (0,16% від загальної чисельності населення Грузії), більше ніж половина яких мешкає в Тбілісі.
У Грузії створено 12 українських громадських організацій, які проводять роботу, скеровану на задоволення мовних, культурних, освітніх та інших потреб українців. Більшість організацій функціонують у містах Тбілісі та Батумі. У фокусі їхньої діяльності – поглиблення знань про Україну, її історію, популяризація української мови та літератури, вшанування пам’яті видатних українських письменників і поетів. При структурах функціонують хореографічні та співочі ансамблі, театральні й художні студії.
Список джерел
1. Українці в Грузії
https://georgia.mfa.gov.ua/ukrayinci-v-gruziyi
2. Допомога Україні
https://dopomoga.ge/Home/PostInternalPage/431
3. Лекція Софіо Чхатарашвілі "Україністика в Тбіліському державному університеті: історія і сучасність"
https://www.youtube.com/watch?v=jcAsl7iEiBM
4. Матеріал підготувала
ОЛЬГА РУСНАК
Підтримати проєкт