Греція

Греція

Школи
 
Культурно-просвітницька діяльність української діаспори Греції наразі не є масштабною. Українці об'єднані в нечисленні національно-культурні товариства в Атенах та Салоніках. Перша спільнота українців у Греції “Журавлиний край” діяла з 1998 по 2003 роки, роз’єднавшись згодом на менші культурно-освітні утворення, серед яких Товариство української діаспори та українофілів “Українсько-грецька думка” в Атенах. При цій спільноті функціонує школа, в якій займаються діти від 4 до 19 років. Крім того, в Атенах створений Український культурно-освітній центр “Берегиня” при Греко-католицькій церкві Святої Трійці. У межах центру діє школа, яку відвідує близько 100 дітей від 6 до 16 років. На початках вона позиціонувалася як недільна, а тепер функціонує як неповна загальноосвітня, отримавши ліцензію від Міністерства освіти України та співпрацюючи з Міжнародною Українською школою. Щоправда, Греція не надала цій школі необхідних прав, тож вона працює без державної підтримки, лише за спонсорські кошти та благодійні внески батьків. На подібних засадах функціонує також Центр підтримки та розвитку української культурної спадщини “Трембіта”, учні якого мають можливість відвідувати як основні заняття, так і факультативи з вокалу та хореографії, а після завершення навчання отримують атестат про середню освіту українського зразка.
Вищі студії
 
Україністика на рівні вищих студій у Греції наразі відсутня. Є партнерські програми між грецькими та українськими університетами, що налагоджують потенційне співробітництво, не концентруючись власне на україністиці як галузі досліджень.
Українські культурні центри з освітньою компонентою
 
Загальна інформація
Українська громада Греції за приблизними підрахунками налічує від 30 до 120 тисяч осіб і є п’ятою за чисельністю діаспороною спільнотою у країні. Переважна більшість українських емігрантів — це жінки, що пов’язано з трудовою міграцією четвертої хвилі, яка розпочалася у 80-х роках ХХ століття. Зазвичай ці мігранти працювали у сільському господарстві, сфері обслуговування, перевезень тощо. Їхній заробіток був нестабільним і тимчасовим, тому вони мігрували від одного регіону до іншого. Через те у Греції досі немає конктретного району компактного проживання українців. Найбільше їх наразі в Атенах, Патрі та на Родосі.

Водночас відбувалася й еміграція греків з причорноморських територій України (Одеса, Крим, окремі регіони Донецької області) з метою возз’єднання зі своїм народом у Греції. Через велику кількість незареєстрованих мігрантів грецький уряд двічі, у 1997 та у 2001 роках, приймав закон про порядок в’їзду та перебування на території Греції іноземних громадян, що спростило процедуру реєстрації та легалізувало мігрантів на законодавчому рівні.
Список джерел
1. Наталія Терентьєва. Українсько-грецькі культурні зв’язки: формування та культурне життя діаспори в Греції
http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/12988/18-Terenteva.pdf?sequence=1
2. Міністерство освіти Греції підтримує українську освітню спільноту
https://mon.gov.ua/ua/news/ministerstvo-osviti-greciyi-pidtrimuye-ukrayinsku-osvitnyu-spilnotu
5. Українська недільна школа “Трембіта” у Греції
https://trembitagr.wordpress.com/
6. Як дітям з України продовжити навчання за кордоном
https://osvita.ua/abroad/86216/
7. Матеріал підготувала
АНГЕЛІНА ПАРАЩИНА
Підтримати проєкт