Польща

Польща

Школи
 
Українська мова у Республіці Польща має статус мови національної меншини. Згідно з польським законодавством громадяни Польщі українського походження мають право навчатися українською у польській системі освіти. Так, у цій країні функціонує кілька державних шкіл з українською мовою навчання (а також і двомовні школи), пункти та групи навчання української меншини. Зазначимо, що для того аби навчатися у таких школах потрібно мати польське громадянство або, щоб хоча б один з батьків був громадянином Польщі.

Діти ж громадян України можуть вивчати українську мову як окремий предмет або ж як цикл українознавчих предметів (українська мова, українська література, історія та географія України тощо) в українських школах вихідного дня (суботніх та недільних школах). Такі школи, як правило, організовують українські громадські організації та товариства. Навчання має факультативний характер, але попри це є дієвим способом сформувати або зберегти у дітей українську національну ідентичність.
Вищі студії
 
Україністика в університетах Польщі розпочинає свою історію з 1899 року. Тоді в Яґеллонському університеті відкрили лекторат з української мови та літератури. Сьогодні тут на факультеті Міжнародних та політичних студій функціонує Заклад польсько-українських студій, який займається міждисциплінарними дослідженнями культури, історії, релігії, філософської думки, менталітету, політичного та економічного життя України, її співпраці з Польщею на різних рівнях.

Окрім Яґеллонського університету, україністику викладають в університеті Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, університеті Адама Міцкевича в Познані, Варшавському та Вроцлавському університетах. У багатьох вишах можна здобути спеціалізацію FUZJA (Українська філологія з англійською мовою) та опанувати паралельно дві мови – українську та англійську. Також є можливості для студентських обмінів за програмою ERASMUS.
Наукові установи
 
У Більську (Підляшшя) діє Підляський науковий інститут. Метою Інституту є дослідження історії та культури української громадськості Підляшшя, документування життя української громадськості Підляшшя, популяризація знань про Підляшшя, навчально-освітня діяльність, організація наукового, громадського та культурного життя, а також діяльність для збереження та розвитку української культури. Проєкти, над якими працюють в інституті: «Традиційний фольклор ґміни Чижі», «Товариство „Рідна Хата” на Холмщині та Південному Підляшші (1919-1930)», «Формування національної ідентичності на Північному Підляшші в ХХ ст.», «Український рух на Північному Підляшші у 80–90-ті ХХ ст.», «Підляські долі солдатів Української Народної Республіки», «Іменні традиції підляського села XVI–XXІ cтоліть», «Місцевості Підляшшя», «Історія Кліщель», «Православна Церква в історії Підляшшя».
Загальна інформація
На території Польщі проживає 49 тисяч автохтонних українців (за даними перепису населення у Республіці Польща станом на 2011 рік), а також 1.5 млн трудових мігрантів (про це під час форуму «Україна 30» повідомив Андрій Дещиця, посол України у Польщі). Українське автохтонне населення переважно мешкає на півдні та на заході Польщі. Найбільше українських автохтонів у Вармінсько-Мазурському воєводстві з центром у Ольштині – більше ніж 12 тисяч осіб. Українські трудові мігранти, як правило, зосереджені у великих містах (Варшава, Вроцлав, Краків).
Список джерел
1. Українська освіта в Польщі
https://naszwybir.pl/ukrayinska-osvita-v-polshhi/
2. All-Ukrainian Forum «Ukraine 30. Human capital». Day 1
https://www.youtube.com/watch?v=nbrI-Izt4gc
4. Наші культурні мости: україністика Болгарії, Польщі та Чехії.
https://export.chytomo.com/nashi-kulturni-mosty-ukrayinistyka-bolgariyi-polshhi-ta-chehiyi/
5. Кафедра україністики Варшавського університету. Про кафедру
http://www.ukraina.uw.edu.pl/node/44
6. Підляський науковий інстиут. Про інститут
https://www.pninstytut.org/instytut/pro-instytut
7. Матеріал підготувала
ОЛЕНА МИЦЬКО
Підтримати проєкт