Швеція

Швеція

Школи
 
У Швеції є декілька українознавчих шкіл. Школа «Віночок» у Ґетеборзі навчає школярів українській мові, суспільствознавству та історії України. Згідно з офіційним повідомленням українського посольства у Швеції, з 2020 року у м. Ґетеборг українці можуть вивчати українську як шкільний предмет (батькам слід написати відповідну заяву). Недільна Українська школа у Стокгольмі – некомерційна організація, яка проводить українознавчі заняття й майстер-класи з народного розпису.
Вищі студії
 
Українські студії у Швеції здебільшого перебувають у складі східноєвропейських студій державних університетів королівства.

Український інститут у Швеції (заснований у 2014 році) – неполітична організація, яка промотує українську культуру у королівстві. Спільно з університетом «Острозька академія», інститут донедавна (до початку повномасштабного російського вторгнення) організовував курси з вивчення української мови для іноземців та регулярно проводив Нордичний український кінофестиваль (Nordic Ukrainian Film Festival).

Українські студії є частиною дослідницької програми Центру балтійських та східноєвропейських студій Університету Сетедерн (Södertörn University). Від початку російського вторгнення у 2022 році інституція припинила будь-яку співпрацю з російськими установами та запропонувала допомогу і сприяння українським науковцям. Також університет присвятив Україні три спеціальні епізоди свого шведськомовного подкасту.

Вивчення української мови можливе у двох шведських університетах – Ґетеборзькому та Стокгольмському. З 2018 року Кафедра мов і літератури Гуманітарного факультету Ґетеборзького університету та Кафедра слов'янських і балтійських студій, фінської, нідерландської та німецької мов Стокгольмського університету пропонують студентам різнорівневі курси української в онлайн та офлайн форматах. Крім того, українські університети є частиною команди дослідницького проєкту українсько-шведсько-грузинського онлайн-словника (на базі Ґетеборзького).
Загальна інформація
Першими українськими мігрантами у Швеції були запорізькі козаки, які оселилися в Крістіанстаді у XVIII столітті. Велика кількість українців емігрували до Швеції під час Другої світової війни. За останні роки різко зросла кількість вихідців з України, які шукали притулку в Швеції, зокрема з-поміж мешканців тимчасово окупованих росією у 2014 році територій. У зв’язку з вторгненням росії в Україну, у 2022 році кількість українських біженців у Швеції становила 42 тис. осіб, з них 13 тис. – діти (дані згідно з інформацією на сайті VisitUkraine).
Список джерел
1. Мовний центр у Ґетеборзі (Språkcentrum - Modersmålsundervisning och studiehandledning)
https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/sprakcentrum?uri=gbglnk%3A201572610200685
2. Переїзд до Швеції: правила в'їзду, тимчасовий захист, соціальна підтримка, фінансова допомога (Visit Ukraine)
visitukraine.today/uk/blog/1087/moving-to-sweden-entry-rules-temporary-protection-social-support-financial-assistance
3. Український інститут у Швеції (Ukrainska institutet i Sverige)
ukrainskainstitutet.se/
4. Університет Седетерн: У відповідь на вторгнення в Україну (Södertörn University: Response to the invasion of Ukraine)
www.sh.se/english/sodertorn-university/meet-sodertorn-university/this-is-sodertorn-university/ukraine
5. Українські та кримськотатарські студії у світі (Український інститут)
ui.org.ua/ukrainian-and-crimean-tatar-studies/
6. МАТЕРІАЛ ПІДГОТУВАЛА:
РОМАНІЯ СТРОЦЬКА
Підтримати проєкт